2024. január 1., hétfő

Buék 2024

 Szilveszteri hagyományok,népszokások 

🎊🐷


Régi magyar hagyományok szerint a szilveszter és az új év első napjának szokásai összefonódtak. Közös célja eredendően az, hogy a következő évre egészséget, bőséget, szerencsét és boldogságot varázsoljanak.

A babonák széles skálája a szilveszter ünnepéhez kötődik. Ekkor teszünk fogadalmakat, s ekkor tehetünk legtöbbet a következő évi sikereinkért.

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán: még mindig úgy tarják az év első napja döntő szerepet játszik abban, hogy milyen szerencsénk lesz az új évben.

-Fontos, hogy az év utolsó napján csupa jó dologgal vegyük körül magunkat.

-Mosni, takarítani tilos,mert ez nem hoz szerencsét !

-Újév napján ne vigyünk ki semmit a házból mert " elszáll a tehén haszna".

-Nem szabad baromfi húst ennünk, mert a baromfi elkaparja a szerencsénket .

-A hallal is jobb óvatosnak lenni, mivel folyó menti vidékeken szerencsét hoz ( ahány pikkely, annyi pénz), másutt viszont baljós állat , hiszen elúszik vele a szerencse .

-A gazdagságot többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani.


Szerencsét hozó ételek egyike a malac.

Disznóhúst azért érdemes ennünk, mert a disznó előretúrja a szerencsét. A ropogósra sütött malac boldog, minden szempontból ígéretes esztendőt jelent. Ezért még a megrögzött hitetlenek is boldogan ragadnak kést és villát a malacpecsenye láttán. A megszokott, sertéshúsból készült ételek, mint például a rántott hús, szóba sem jöhetnek, szerencsét csak a fül, a farok, a köröm és a csülök hozhat.


A szerencsehozó szimbolika másik jellegzetes étele a lencse. A már több mint ötezer éve fogyasztott hüvelyest január elsején, első étkezésként kell enni. Aki így tesz, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája. Egyéb szemes termények is hasonlóan hoznak szerencsét: a köles vagy a rizs.


Legyen szerencséje mindenkinek 2024-ben! 🍀

Január 1, a béke világnapja

 Január 1. – a béke világnapja




Bátran fogalmazhatunk úgy, hogy a béke és a szabadság édestestvérek. Sajnos ezen szavak fontosságát akkor értjük meg igazán, amikor hiányunk van belőle. A Pallas Nagylexikon meghatározása alapján: „A béke a háborúnak ellentéte. A háború az erőnek, a béke a tényleg elismert jognak uralmát jelenti.”



A béke világnapját 1968 óta VI. Pál pápa kezdeményezésére ünnepeljük az év első napján, január 1-én. A világnap célja, hogy az előttünk álló új évben törekedjünk arra, hogy békében éljünk, legfőképp önmagunkkal, mert, ha ez adott, akkor sokkal könnyebben tudunk békében lenni embertársainkkal az egész világon. 1968 óta január 1-én a pápák ezzel az óhajjal és gondolattal kapcsolatosan fordulnak a világhoz, amellyel konkrét elmélkedési témát adnak az embereknek.


„Csak úgy nyerhetjük el a méltó helyünket, ha nem keveredünk méltatlan tettekbe. A szabadságot szomjúhozva ne igyunk a gyűlölet keserű poharából! A mi küzdelmünket örökké a méltóság és a fegyelem magas szintjén kell folytatnunk. Nem szabad megengednünk, hogy a mi teremtő tiltakozásunk fizikai erőszakba torzuljon. Újra és újra föl kell emelkednünk abba a magasságba, ahol a fizikai erő találkozik a lelki erővel.” – Martin Luther King


Boldog, békés új évet kívánunk!